נדל"ן

3 הטעויות הנפוצות במכירת דירה

החלטת למכור את הדירה, לשפר את הדיור ולגור באזור חדש או דירה מרווחת יותר? הגיע הזמן להכיר בעובדות: מכירת דירה ממוצעת בישראל יכולה לקחת כחצי שנה ולפעמים אף יותר משנה או שנתיים. העיכוב במכירת דירתך עלול לגרום לבעיות גדולות

ראשית, אם סגרת חוזה על רכישת דירה חדשה לפני מכירת הדירה הקיימת, אתה עלול להיות מופתע ולא לקבל את מחיר הדירה שחשבת שהדירה שלך שווה, אלא את מחיר השוק והביקוש שעשוי להיות  הרבה פחות.

לעיתים קרובות בעלי דירות נוטים להעריך את דירתם הרבה יותר משוויה האמיתי. תמיד נחמד לדמיין שנקבל את הסכום ה"מינימלי" בעינינו, ממש בדיוק מה שסיפר לנו המתווך שאנחנו רואים במכולת או קרובת המשפחה שמכרה דירה בדיוק באזור שלנו בשווי דומה או שפשוט ראינו מודעה בעיתון של מחיר שנראה הגיוני והחלטנו לקבוע מחיר "פצצה" שיעזור לנו בשדרוג לדירת חלומותינו הבאה.

במידה ורכשת דירה כבר וביצעת את כל התכנונים לרכישת הדירה בהסתמך על כך שהנחת שתקבל תמורה מסויימת על דירתך תוך זמן קצר אתה עלול לגלות שאתה עומד להיכנס לחובות גדולים. הסיבה לכך היא שאתה עלול להתקשה לעמוד בתשלומים לדירה החדשה שקנית. במידה והבנק יפרוס לך הלוואות גישור עד שתקבל את התמורה לדירתך, אתה תשלם עשרות אלפי שקלים על ההמתנה הזו לבנק, כשיכול להיות שהיית יכול להגדיר הנחה לקונה פוטנציאלי כפשרה שהיתה עולה לך הרבה פחות מהריבית להלוואות אלו.

מעבר לזה, במידה ותמשיך להקשיח עמדות אתה עלול להיקלע למצב של ביטול חוזה רכישה שביצעת עבור הדירה החדשה שרכשת שיחייב אותך בעשרות אלפי שקלים לחינם ולפעמים אף בתביעות מצד הרוכש שכן גם הוא יכול להיות מחוייב כלפי החוזה שחתם מול צד שלישי אחר.

אז מהם שלושת הטעויות הנפוצות במכירת דירה?

פרסום הדירה בעיתון ללא כל סיוע בתיווך

הפרסום הגלובאלי באינטרנט או תליית שלט "ללא תיווך" אמנם מאפשר גם לקונה וגם למוכר לחסוך דמי עמלת מתווך שהיום הם גבוהות מאוד ויכולות להגיע לעשרות אלפי שקלים עבור כל דירה גם מצד המוכר וגם מצד הקונה. למרות זאת כשלא משתמשים במתווכים יגיעו לביתך גם הרבה אנשים שפשוט מנסים לקבוע את ערך דירתם וכלל אינם מחפשים דירה. יכול להיות שיגיעו אליך אנשים שכלל אינם רלוונטיים, אנשים שכלל אין להם תקציב שמתקרב למה שפירסמת ואנשים שפשוט החליטו לעשות סיבוב למטה וראו שלט מעניין וחשבו סתם לקפוץ כדי לראות מה מתרחש בשכונה.

לעומת זאת אנשים שיגיעו דרך מתווך יאלצו לספר למתווך רקע אישי שלהם, מה הם מחפשים בדיוק, והכי חשוב – מהו התקציב האמיתי שלהם .לרוב המתווך יביא לדירתך רק אנשים שבאמת יש להם לפחות תקציב מינימאלי לרכוש אותה, שכן אחרת, הוא מבזבז גם את זמנו.

המתווך המקצועי מכיר את השוק בצורה מעולה וימליץ לך על מחיר הדירה הריאלי. הוא גם יידע לשכנע את הרוכש מדוע המחיר הוא ריאלי, שכן הוא לא היה לוקח על עצמו את התיווך אם המחיר לא היה ריאלי שכן שוב היה מבזבז את זמנו.

מחיר הדירה שפרסמת גבוה בעשרות אחוזים ממחיר דירה ממוצעת שנמכרה באזור

רוב הרוכשים הרציניים הם מאוד חכמים ועושים סקר שוק מדוייק על בסיס הרבה מאוד פרמטרים כגון מיקום בשכונה, כיווני אוויר, חניה, מחסן, מרפסת, מ"ר.

בהתאם לכך, קביעת מחיר שערורייתי שאינו הגיוני עלולה ליצור מצב של חוסר אמון בין הרוכש הפוטנציאלי לקונה. הקונה ימשיך לחכות שיגיע מישהו רק כדי לראות את הדירה, הדירה תשב על המדף יותר זמן ותהפוך להיות פחות מבוקשת. הדירה תתחיל להיות ידועה בשכונה כדירה שמנסים למכור אותה כבר המון זמן ולא מצליחים. לפעמים עלול ליצור אסוציאציה שמשהו בדירה לא תקין שכן עבר כבר יותר מידי זמן ואם היא לא נמכרה, יתכן שיש משהו לא בסדר בה. שמועות מפה לאוזן יכולות ליצור עיכוב משמעותי במכירת הדירה. כמו כן, עלול להיווצר מצב שברגע שהמוכר ייכנס ללחץ בעקבות רכישה שכבר ביצע, הוא עלול להוריד את המחיר בצורה קיצונית או בתדירות שאינה הגיונית, דבר שעלול לעלות חשדות מצד הרוכש שתוהה מדוע הוא מוריד את המחיר בצורה כה משמעותית בפרק זמן קצר.

חוסר רצון לפשרה

בכל עסקה חייבת להיות פשרה בין הקונה למוכר. מצד אחד הרוכש לא רוצה להרגיש תמים ומצד שני המוכר לא רוצה להרגיש מופסד. לכן יש צורך להשיג פשרה כך שהמוכר לא יירד מהמינימום שהגדיר עבור הדירה, והרוכש יתפשר לשלם לפחות את מחיר המינימום המקובל לפי שווי השוק. למעשה, עיכובים במכירת הדירה עלולים לגרום לאסון כלכלי שהרוכש אינו מבין בייחוד אם הוא חתם חוזה על רכישת דירה והאזור בו הוא מוכר את דירתו הוא אזור בעל ביקוש נמוך או בינוני.

לסיכום, עדיף לא לעשות את הטעויות הנ"ל ולנסות להגיע לפשרה במחיר עם רוכש מתאים וזאת כדי להתקדם. גם אם לדעתך הפסדת ויכולת לקבל סכום גבוה והדירה שלך נחשבת לדעתך כדירה הטובה ביותר בשכונה, יש לזכור שיש סיכונים רבים בהמתנה ממושכת כגון איבוד הרוכש הטוב ביותר, כניסה לקשיים בעקבות רכישה אחרת שביצעת וחשיפה לעלויות שיהיו בסופו של דבר הרבה יותר גבוהות מהפסד הפשרה מול הרוכש.

תגובות
תגיות
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support